Vinkovačke su jeseni jedna od najvećih manifestacija tradicijske kulture u Hrvatskoj, a kako nam se bliži njihovo 58. izdanje, izdvojili smo nekoliko zanimljivosti iz povijesti održavanja Jeseni.
1. Prve Vinkovačke jeseni održane su u rujnu 1966. godine, a kao središnji događaj bila je simbolična berba jabuka, na plantaži tadašnjeg Kombinata „Borinci“, jednog od najvećih voćnjaka jabuka u Europi. To je ujedno postao i zaštitni znak Vinkovačkih jeseni. Kroz prvih nekoliko godina radilo se o lokalnoj smotri izvornog slavonskog folklora na kojoj su nastupale folklorne skupine iz okolice Vinkovaca, a potom i iz Slavonije i Baranje.
2. Šokački divani, jedan od događaja Vinkovačkih jeseni, postoje od davne 1974. godine, kad su po prvi put održani u Otoku, potom i u drugim naseljima vinkovačke okolice, a predstavljaju nekadašnji način života Slavonaca.
3. Male Vinkovačke jeseni nastaju 1970. godine, a godinu kasnije postaju Dječje Vinkovačke jeseni.
4. Grb Vinkovačkih jeseni djelo je vinkovačkog umjetnika Joze Matakovića, jednog od osnivača Vinkovačkih jeseni. Na grbu se nalazi tikvica bijele boje kao simbol folklora, stavljena u crvenu jabuku, onu poznatu borinačku. Jabuku obasjava žuta boja kao simbol sunca koje obasjava i plodove zemlje (oker i crvena boja). Sve zaokružuje crna boja kao zemlja crnica iz koje su izrasli svi plodovi.
5. Tema otvorenja Vinkovačkih jeseni svake je godine drugačija, a za sve su zaduženi scenaristi. Prvi scenarist, prvog prikaza otvorenja, bio je Miroslav Slavko Mađer koji je za te potrebe 1967. godine napisao pjesmu Pjevat će Slavonija.
Foto: Dražen Benčević i Luka Palaveršić